Sevillianas, sanıldığı gibi Seville şehrinden gelmiyor, “Seguidilla” denilen eski Castillian halk dansından geliyor. Çiftlerle dansedilen, kastanyetlerle gitar eşliğinde şarkılarla yapılan neşeli, renkli danstır. İnsanların kendilerini mutsuz hissettiği anlarda problemlerini unutup kendilerini rahat ve mutlu hissetmek için çalınır ve dans edilir.

Sevillianas’ın önce gitarın küçük bir rasguado ritmini yerleştiren belirli bir şekli vardır. Bunu kısa, meloduk giriş bölümü olan “salida” izler. Salida, copla’yla ya da (verse) kısa bir rasguado bölmüyle bağlanır. Copla, çoğunlukla salidanın melodisiye biter ve üç kez tekrarlanır, varyasyonlu ya da varyasyonsuz. Tümü dört kez tekrarlanır ki, kalıbın tamamı üç coplalı dört setten oluşur. Coplaların melodileri ve tonları farklı olabilir ama ritm ve form aynı kalmalıdır.

Müzik 3/4’lük zamanlıdır yani her ölçüde üç vuruş vardır. Sevillianas’da gitaristin seçtiği şekilde çaldığı dört copla bulunur.(Her copla aynı ölçüye sahiptir) Dansçı ise her copla için farklı ayak vuruşu kullanır.

Sevillianas’daki rasguado girişi kısa veya uzun olabilir. Uzunluk gitarist veya dansçının isteğine bağlıdır.

Leave a Reply