Flamenko Dans Sanatçısı, Eğitmeni ve Koreograf

– 

Carmen Cervantes flamenko dans kariyerine ünlü flamenko ve klasik İspanyol dansçısı ve öğretmeni Queti Clavijo ile anavatanı Meksika’da başladı. Queti Clavijo ile 7 yıllık yoğun bir eğitimden sonra 2001 yılında İspanya’ya yerleşti ve Madrid’deki AMOR DE DIOS Flamenko Sanat Merkezi ve Jerez de la Frontera şehrindeki farklı ünlü dansçılar ve öğretmenlerle derslerine devam etti. Torres Bermejas, Cardamomo ve Café Ziryab gibi Madrid’in ve Jerez de la Frontera’daki La Zúa Peña gibi birçok tanınmış flamenko tavernalarında dans etti.
İspanya Büyükelçilikleri ve Instituto Cervantes işbirliğiyle JAZZ FLAMENCO TRIO GRUBU ile Bolivya, Guatemala, Meksika, Avrupa, Türkiye, Suriye, Lübnan, Orta Doğu, Tunus, Fas, Etiyopya, Gabon, Mali, Kamerun, Kazakistan gibi dünyanın birçok ülkesindeki Uluslararası Caz ve Müzik Festivallerinde dans etti.
Öğretmenlik kariyerine çok erken yaşlarda Meksika’da kültür merkezlerinde ve Guadalajara Üniversitesi’ndeki atölyelerde başladı. 2004-2007 yılları arasında İstanbul Pera Güzel Sanatlar Okulu’nda, ardından 2009-2010 yillari arasinda Taranto, İtalya’da Flamenko Sanat Akademisi’nde büyük bir başarıyla kurslar verdi. 2009 yılından bu yana İstanbul Flamenko Derneği’nde çok sayıda atölye ve kurs düzenledi.
Dünyanın dört kıtasında birden fazla Flamenko Dans Master Class yönetti ve şu anda Madrid’de seçkin akademilerdeki derslerinin yanı sıra ünlü Flamenco Konservatuvarı Casa Patas’ın ve Flamenco Sanat “Amor de Dios” Merkezi’nde eğitimine devam etmektedir.
FLAMENCO A LA TURCA projesinin yaratıcısı, yönetmeni ve dansçısı olarak Giralt Laporta, Zazuar Kültür Merkezi, Eduardo Urculo Kültür Merkezi ve Fernando de los Ríos Kültür Merkezi gibi tiyatrolarda sahne aldı. Madrid ve Ciudad Real’deki tiyatrolarda 18.ci yüzyılın ünlü tanınmış flamenko dansçısı Juana La Macarrona karakterini canlandırarak tiyatro performansı “EL COJO DE VERA”da; ve şu anda Madrid’deki çeşitli tiyatro ve festivallerde “NO ESTOY AQUI PARA ENTRETENEROS” adlı flamenko tiyatrosu projesinde yer almaktadır. Aynı zamanda atölye çalışmaları, yurtdışındaki Flamenko Master Class dersleri ile bir sonraki “Flamenco a la Turca” performansına hazırlanıyor.
Şu anda İstanbul Flamenko Derneği ile 2019-2020 yılı atölye ve kurslarına devam etmektedir.